יום שבת, 30 ביוני 2012

סיפור מקצועי של ציירת קירות אנה קוגן

שמי אנה קוגן. אני ציירת קירות מגיל 15. הספקתי לצייר על המון מבנים בארץ. ציירתי ציורי קיר בהמון טכניקות על המון סוגי חומרים שונים. ציירתי במכחולים ובאיירבראש, בצבעים אקריליק ושמן, ובגואש. אחרי שנים של נסיונות בחרתי במכחולים ואקריליק. אין כמו צבע אקריליק אני מתה עליו. הוא יכול להיות בהיר וכהה, דליל וסמיך. מאוד פשוט לעבוד איתו ובאמת שאפשר ליצור בצבע אקריליק עבודות לא פחות מרגשות מאשר בצבעי שמן גם על הקיר וגם על קנבס.
למה אני בחרתי בציורי קיר, כי זה משהוא שבאמת יכול לשנות מציאות. מאז שנות ה 60 אנחנו ייודעם שמשהוא קורה בחשיבה, קובע הכל. אז ציורי קיר יכולים כל כך לשנות מראה חיצוני, כל כך להרחיב אופקים וחשיבה שזה יוצר מין מציאות אחרת וברוב המקרים מציאות טובה יותר. נגיד בדירה קטנה ומדכאת אתה יכול להוסיף חלון לארץ חלומותיך, לתוך המיתולוגיה האישית שלך. או אם מדובר על ציור קיר גרפיטי, ציור כזה יכול לשקף נשמה של שכונה שלמה,ואפילו של מדינה שלמה.

ציורי קיר גרפיטי הם הנשמה של העיר המודרנית שאחרת הופכת להיות למיקרוצ'יפ גדול עם כל מיני פונקציות רציונליות, אבל חסר נשמה. ציורי קיר גרפיטי הופכים עיר למקום של מגורים, למקות של מחשבות, רצונות וקונפליקטים.
בארץ נהוג לחשוב שיש לנו ערים מכוערות ללא ערך אסטתי אמיתי וכו'. אתם תתפלאו, אבל אין עיר אחרת בעולם כולו, אולי חוץ מלונדון,  שיש בה ציורי קיר יפים כל כך כמו למשל בתל אביב! בתל אביב באמת אפשר למצוא עבודות מדהימות כמעט בכל מקום. אתם תימצאו גרפיטי יפה מאוד צמוד לעזריאלי, בטיילת תל אביב, ביפו וברחוב דיזנהוף.

תל אביב פשוט ספוגה באומנות. אני גם ניסיתי להשתתף בתהליך הזה ויצרתי כמה ציורי קיר, שבעיני הרבה אנשים, הוסיפו ערך נוסף אסטתי לרחובות תל אביב. הנה גלריה של כמה ציורי קיר גרפיטי בטיילת תל אביב שנראה לי אנשים ממש אהבו:

 
 
 
ציורי קיר זה לא רק הובי שלי,  זה גם התעסוקה שלי. מאז גיל 16 אני מתפרנסת מציורי קיר. בהתחלה עבדתי עם כמה ציירים מקצועיים. ואחרי זה התחלתי לעבוד בעצמי. מפעם לפעם הצטרפו אלי כל מיני אנשים, במיוחד אם קיבלתי הזמנות לפרוייקטים גדולים כפרוייקט בבית מלון רימונים. אבל רוב הזמן עבדתי לבד. 
 
אני מציירת הרבה בדירות פרטיות ובבתי עסק שונים. אנשים אוהבים לקשט חדרי סלון שלהם, חדרי שינה וחדרי ילדים. חדרי ילדים זה בכלל תחום נפרד מכלל ציורי קיר ומאוד מפותח בארץ. הרבה אנשים רוצים ליצור לילדיהם עולמות מופלאים של אגדות וצבעים מבריקים. ציורי קיר לחדרי ילדים גם מעלים את מצב רוחם של אותם הורים.)) 
 
חוץ מציורי קיר אני מציירת ציורי שמן על קנבס ומתקנת ציורי שמן ישנים, שזה גם מאוד מרתק. בזמן תיקון אתה כאילו מגלה  את עולמו הפנימי של צייר שנפטר לפני המון זמן וזה ממש מרגש אותי.
 
תהנו מכמה ציורי קיר שלי שעשיתי לחדרי ילדים:
 
 המקור של הכתבה נמצא בבלוג "סיפור מקצועי של ציירת קירות אנה קוגן".